sk | en

UNESCO

Adekvátna ochrana pre Vihorlatský prales a Rydošovú, ktoré sú súčasťou lokality UNESCO Staré bukové lesy a pralesy Karpát


Adekvátna ochrana pre Vihorlatský prales a Rydošovú, ktoré sú súčasťou lokality UNESCO Staré bukové lesy a pralesy Karpát

Vláda Slovenskej republiky dňa 19.8.2020 schválila vyhlásenie dvoch nových prírodných rezervácií s najvyšším stupňom ochrany: Vihorlatský prales a oblasť Rydošová. Tieto územia tvoria súčasť svetovej prírodnej pamiatky UNESCO, o ktorú však v posledných rokoch prebiehali spory. K ukončeniu legislatívneho procesu pre prírodnú rezerváciu Vihorlatský prales minister životného prostredia Ján Budaj zdôraznil, že ide o veľký úspech angažovanej verejnosti, ktorá dlhé roky bojovala za ochranu tohto unikátneho územia.

UNESCO lokalita Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy zahŕňa cenné lesy na území dvanástich európskych štátov, no práve na našom území sa nachádzajú tie najvzácnejšie a najstaršie buky.  Výmera prírodnej rezervácie Vihorlatský prales je 2 160,544 ha, z toho v piatom stupni ochrany je 1 574,5262 ha, prírodná rezervácia Rydošová  sa rozkladá na ploche 88,347 ha. Vihorlatský prales dosahuje vek až 240 rokov a žije v ňom množstvo významných európskych endemitov. Časť týchto prírodných rezervácii tvoria súkromné lesy, a preto nasledujúcou úlohou Ministerstva životného prostredia bude aj adekvátna koordinácia postupu pri nevyhnutnom kompenzovaní ich hodnoty.

Do najvyššieho stupňa ochrany sa tak dostalo aj prírodné jazero Morské oko, tretie najväčšie jazero na Slovensku, ktoré je zároveň naším najväčším jazerom sopečného pôvodu. Jazero sa rozprestiera na ploche približne 14 hektárov a jeho dno miestami dosahuje hĺbku až 25 metrov.

Vihorlatské vrhchy a Morské oko