sk | en

UNESCO

KARPATSKÉ BUKOVÉ PRALESY - Yellowstone of Slovakia


KARPATSKÉ BUKOVÉ PRALESY -  Yellowstone of Slovakia

Na Slovensku máme unikátny prales - 200ročné buky, 300ročné jedle, javore a bresty. Niektoré sú 50 metrov vysoké s hrúbkou kmeňa vyše 100 cm. Naše slovenské KARPATSKÉ BUKOVÉ PRALESY neďaleko Sniny.

Bukové pralesy Karpát sa nachádzajú v Národnom parku Poloniny a Vihorlat v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.

Bukové pralesy v pásme pohoria Karpaty sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku od 2007.

Nachádzajú sa v týchto prírodných lokalitách:

Vihorlat – okolo hrebeňa Vihorlatských vrchov

Založené v roku 1964, výmera 2950 ha, nárazníková zóna 11 300 ha, nadmorská výška: 1 210 m, SD 512-1210 m. Lokalita sa rozprestiera v Bukovských vrchoch pozdĺž štátnej hranice s Poľskom od jej styku s Ukrajinou na kóte Kremenec, severne od Novej Sedlice v okrese Snina až po pramennú oblasť riečky Udava. Samotný hraničný hrebeň je rozvodnicou úmorí Baltického a Čierneho mora. Má veľké výškové rozpätie od cca 450 do 1 221 m n. m. Súčasťou jadrového územia sú okrem samotnej Stužice aj prírodné rezervácie Riaba skala, Pľaša, Šípková a Udava a priľahlé lesné porasty. Okrem 200-ročných bukov (Fagus sylvatica) a vyše 300-ročných mimoriadne mohutných jedincov a skupín jedle bielej (Abies alba), sú tu rovnako mohutné jedince javora horského (Acer pseudoplatanus) i bresta horského (Ulmus glabra). Stužica je svojou rozlohou a zachovalosťou prirodzených lesných komplexov na úrovni prvotného pralesa unikátna nielen na pomery Slovenska, ale i celej Európy.
***

Havešová – medzi obcami Kalná Ráztoka a Stakčinská Ráztoka v okrese Snina
Založené v roku 1964, výmera 171 ha, nárazníková zóna 64 ha, nadmorská výška:1 210 m, SD 442-741 m. 
Nachádza sa pod hrebeňami Nastazu v pohorí Bukovské vrchy neďaleko obcí Kalná Roztoka a Stakčínska Roztoka v okrese Snina. Jadrové územie tvorí Národná prírodná rezervácia Havešová. Zaberá územie v nadmorskej výške od 440 do 741 m n. m. Snehová pokrývka trvá 140 – 145 dní v roku. Rezervácia má charakter takmer rovnorodého bukového pralesa s prímesou cenných listnáčov v optime svojho vývoja. Nájdeme tu buky s výškou nad 50 m a hrúbkou kmeňa vyše 100 cm. Vývojový cyklus pralesa trvá 220 – 250 rokov. 
***

Rožok – v Národnom parku Poloniny, severovýchodne od obce Ulič

Založené v roku 1965, výmera 67 ha, nárazníková zóna 41 ha, nadmorská výška: 1 210 m, SD 440-789 m. 
Rozlohou najmenšie územie leží v Bukovských vrchoch severovýchodne od obce Ulič a juhovýchodne od obce Uličské Krivé. Jeho nárazníková zóna sa dotýka štátnej hranice medzi Slovenskom a Ukrajinou. Územie sa rozprestiera vo výške 500 – 790 m n. m. V lokalite prevažuje takmer čistý bukový prales vyznačujúci sa premenlivou štruktúrou z hľadiska výšky a priemeru kmeňa. Najväčšia časť lesov rezervácie je vo vývojovom štádiu dorastania a optima. Pôdy bohaté na humus vytvárajú podmienky pre jeden z najproduktívnejších bukových lesov na území Slovenska.