sk | en

UNESCO

Konferencia SLOVENSKO A KULTÚRNA DIVERZITA


Konferencia SLOVENSKO A KULTÚRNA DIVERZITA

"Položme kultúru do centra spoločenských debát a rozhodovania sa" povedal hosť konferencie SLOVENSKO A KULTÚRNA DIVERZITA, Alex Meszmer, zo Švajčiarska, ktorý na konferencii zastupoval združenie umelcov Culture Action Europe.

Konferencia sa konala 23. novembra 2016 v Galérii UMELKA, ktorá tento rok oslavuje 90.výročie svojho vzniku. Podujatie sa konalo ako jedno z hlavných podujatí SK UNESCO v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ a jeho cieľom bolo prepojiť priority SR v Rade EÚ s cieľmi, prioritami a aktivitami medzinárodnej organizácie UNESCO. 
Konferencia bola zorganizovaná Slovenskou komisiou pre UNESCO, v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR a Slovenskou výtvarnou úniou, a konala sa pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, p. Miroslava Lajčáka.
Dopoludňajšia časť programu bola venovaná najmä oblasti digitálneho trhu. Slovenská republika má v rámci svojho predsedníctva v Rade EÚ štyri hlavné priority, a jednou z nich je aj Moderný jednotný trh. Jednotný trh sa považuje za najväčší úspech Európskej únie a víziou slovenského predsedníctva je preto ďalší rozvoj zjednocujúcich projektov, akými sú napr. Energetická únia, či Jednotný digitálny trh. 
V dnešnom modernom svete je preto aj digitalizácia a využívanie digitálnych zručností nevyhnutnou súčasťou takmer každého odvetvia. Ak chce aj Slovenská republika patriť v budúcnosti medzi ekonomicky úspešné krajiny, ide o nevyhnutný proces. Využitie digitalizácie, napríklad pri záchrane starých dokumentov alebo kultúrnych historických diel, je dnes nevyhnutným moderným postupom využívaným za účelmi archivácie a zachovávania našich hodnôt. Zároveň využívanie digitálnych zručností pri vzdelávacom a výchovnom procese je prirodzenou súčasťou rozvoja digitálnej gramotnosti s cieľom intenzívnej prípravy na požiadavky trhu v budúcnosti.

Popoludňajšia časť programu bola venovaná implementácii Dohovorov UNESCO, ku ktorým pristúpila aj Slovenská republika. Cieľom medzinárodnoprávnych nástrojov UNESCO je zachovať kultúrnu rozmanitosť a prostredníctvom nej vytváraných intelektuálnych, emocionálnych, morálnych a duchovných hodnôt dosiahnuť trvalo udržateľný rozvoj a zmierniť chudobu. UNESCO podporuje zachovanie neživej i živej kultúry, ako aj rozvoj tvorivosti, kultúrnej diverzity a medzikultúrneho dialógu. 
Kultúrna rozmanitosť, alebo kultúrna diverzita, je súčasťou dnešného sveta a prostredia každej krajiny, teda aj Slovenska, a túto rozmanitosť musíme reflektovať a prijímať. Jej odmietanie by bolo chybou, veď ako sa hovorí v samotnej Deklarácii UNESCO: „Kultúrne bohatstvo sveta spočíva v jeho rozmanitosti v dialógu.“