sk | en

UNESCO

Minister Korčok na konferencii UNESCO venovanej slobode tlače a médií


Minister Korčok na konferencii UNESCO venovanej slobode tlače a médií

Minister I. Korčok na konferencii UNESCO: Ochrana novinárov, sloboda médií a objektívna žurnalistika založená na faktoch sú v centre záujmov SR a medzinárodného spoločenstva


Slovensko si od roku 1989 zažilo veľa bolesti a čelilo mnohým výzvam. Ukázalo sa to, keď investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová zaplatili tú najvyššiu cenu. Ich prípad nám dokazuje, že zaručenie bezpečného prostredia pre novinárov je hodnota, ktorá nikdy nie je raz a navždy daná,“ vyhlásil minister Ivan Korčok dnes (9. decembra 2020) na podujatí, ktoré zorganizovalo Holandsko na okraj Svetovej konferencie pre slobodu médií 2020. Šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že slobodné médiá prispievajú k posilňovaniu demokratickej spoločnosti a k prehlbovaniu občianskeho a demokratického povedomia občanov.

 

Slovensko ako člen medzinárodnej Koalície pre slobodu médií aktívne podporuje ochranu novinárov, slobodu médií a na multilaterálnych fórach participuje na spoločných vyhláseniach koalície, ktoré presadzujú zvyšovanie slobody médií a odmietajú beztrestnosť za útoky voči novinárom.

 

Vo svojom príhovore minister I. Korčok poukázal aj na ďalšie aktuálne výzvy, akými sú klamstvá, dezinformácie, polopravdy, hoaxy a nenávistné prejavy, ktorých šírenie ešte viac komplikuje prístup k objektívnym a pravdivým informáciám.

 

V časoch multimediálnych platforiem a sociálnych médií sa musia všetci aktéri zodpovedať za svoje správanie. Potrebné je nájsť taký model, ktorý na jednej strane zabezpečí slobodu pre novinárov a zároveň zabezpečí šírenie pravdivých informácií.

 

Slobodné média a žurnalistika založená na pravdivých faktoch slúžia ako záruka demokracie a naopak demokracia musí zaručiť podmienky pre slobodu médií a pravdivú žurnalistiku. Ak sa táto rovnováha poruší, autoritárstvo a klamstvo preváži,“ dodal I. Korčok.

 

V rámci podujatia vystúpila aj generálna riaditeľka UNESCO a ministri zahraničných vecí viac ako 40 krajín. Ministri schválili záverečný dokument, ktorým vyslali jasný signál zdôrazňujúci význam slobody médií, odsúdili násilie páchané na novinároch a prihlásili sa k záväzkom a aktivitám na pôde OSN a UNESCO a osobitne k záväzkom Akčného plánu OSN pre bezpečnosť novinárov.

 

Viac informácií o konferencii nájdete na stránke konferencie:

https://www.wpfc2020-digital.com/

 

Alebo na webstránke UNESCO:

https://en.unesco.org/news/new-commitments-protect-journalists-safety-key-actors-world-press-freedom-conference-2020