sk | en

UNESCO

Slovenská vedkyňa na Svetovom dni vedy v UNESCO


Slovenská vedkyňa na Svetovom dni vedy v UNESCO

Tohtoročný Svetový deň vedy za mier a rozvoj, ktorý UNESCO oslavuje 10. novembra bol zameraný na tému Otvorená veda, nenechať nikoho bokom.

Svetový deň vedy za mier a rozvoj sa každoročne pripomína od roku 2001, s cieľom zdôrazniť dôležitú úlohu vedy v spoločnosti a potrebu zapojenia širokej verejnosti do diskusií o dôležitých otázkach, ktoré sú aktuálne pre vedu.

Slovensko na podujatí zastupovala profesorka Silvia Pastoreková, riaditeľka biomedicínskeho výskumného centra Slovenskej Akadémie vied, ktorá vystúpila na jednom z okrúhlych stolov.

Pri príležitosti Svetového dňa vedy bola udelená Cena PhosAgro, ktorá oceňuje mladých vedcov s cieľom podporiť riešenia „zelenej“ chémie.

Otvorená veda je aktuálnou témou nielen vo vedeckej komunite, ale získava čoraz väčšiu medzinárodnú pozornosť. Vedci, inžinieri, technickí vývojári, ale aj tvorcovia politickej línie a občania čoraz viac prijímajú koncepciu otvorenej vedy ako nástroja na zvyšovanie dostupnosti vedy, inkluzívnejšieho vedeckého procesu a dostupnosti vedeckých výsledkov.

Otvorená veda je dôležitá aj pre dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného rozvoja, najmä v Afrike a rozvojových krajinách. Stáva sa stále aktuálnejšou oblasťou medzinárodnej spolupráce aj po línii UNESCO. V diskusii zaznelo okrem iného, že otvorená veda nie je cieľ, ale nástroj, ktorý má slúžiť  ľudstvu. Pozitívny efekt otvorenej vedy je však podmienený zlepšovaním podmienok pre vedecký výskum a jeho dlhodobé financovanie. V tejto oblasti by mnohé štáty UNESCO mali robiť viac