sk | en

UNESCO

Slovensko je v Paríži počas 40. Generálnej konferencie UNESCO prezentované aj svojim kultúrnym dedičstvom


Slovensko je v Paríži počas 40. Generálnej konferencie UNESCO prezentované aj svojim kultúrnym dedičstvom

Nehmotné kultúrne dedičstvo – modrotlač

   

Jedným zo sprievodných podujatí 40. Generálnej konferencie UNESCO v Paríži je výstava o modrotlači pod názvom Po stopách modrotlače (Walking the Indigo Walk), ktorá je nainštalovaná na vonkajšom oplotení hlavnej budovy UNESCO. Účastníci konferencie, ale aj okoloidúci Parížania, či turisti tak majú možnosť pokochať sa vzorkami modrotlače z 18 krajín sveta.  Do výstavy sa zapojilo celkovo 18 štátov. Okrem Rakúska, Nemecka, Česka, Maďarska a Slovenska svoje vzorky modrotlače vystavujú aj krajiny ako Bangladéš, Gruzínsko, India, Jordánsko, Kolumbia či Nigéria.

   

Modrotlač bola minulý rok zapísaná do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO v rámci spoločného nominačného projektu SR s Nemeckom, Rakúskom Českou republikou a Maďarskom. 

Na slávnostnom otvorení výstavy v sídle UNESCO sa zúčastnili aj viacerí ministri kultúry, či zástupcovia rezortov kultúry, vrátane ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej.

Hmotné kultúrne dedičstvo – Banská Štiavnica

Neďaleko hlavného vchodu do budovy UNESCO na Place de Fontenoy v Paríži vás aj počas 40. Generálnej konferencie víta krásna fotografia Banskej Štiavnice, ktorá je súčasťou výstavy k projektu Cesty po lokalitách svetového dedičstva/Podzemná Európa (Underground Europe).

   

Do tohto projektu finančne podporeného Európskou úniou bolo vybratých 34 lokalít svetového dedičstva UNESCO z 19 krajín Európskej únie a na jeho implementácii sa podieľa aj National Geographic. Projekt propaguje udržateľný cestovný ruch v najzaujímavejších európskych lokalitách svetového dedičstva. Jeho úlohou je povzbudiť ľudí, aby „cestovali inak, hlbšie“, teda aby necestovali len k najznámejším turistickým atraktivitám, ale ostali v destinácii dlhšie a zažili viac z toho, čo im destinácia a región ponúkajú.

„Naším cieľom je zmeniť spôsob, akým ľudia cestujú. Aby ostali dlhšie, zažili miestnu kultúru, prostredie, naučili sa viac o lokalite a regióne, objavili viac a ocenili hodnoty svetového dedičstva,“ vyjadrila sa riaditeľka Centra svetového dedičstva UNESCO Mechtild Rösslerová.

Projekt Cesty po lokalitách svetového dedičstva nabáda cestovateľov, aby cestovali podľa štyroch trás kultúrneho dedičstva: Kráľovská Európa, Staroveká Európa, Romantická Európa a Podzemná Európa, ktoré sú prepojené tak, aby rozprávali príbehy o dedičstve a histórii Európy. Banská Štiavnica je aj spolu s ďalšími lokalitami súčasťou témy Podzemná Európa.

Viac o projekte nájdete na: https://visitworldheritage.com/en/eu/underground-europe/e72e47f7-90ad-484b-9a6d-3b69e3f5b106