sk | en

UNESCO

Svetová koalícia UNESCO a UNHCR pre vzdelávanie na diaľku – odpoveď na výzvy pandémie COVID-19


Svetová koalícia UNESCO a UNHCR pre vzdelávanie na diaľku – odpoveď na výzvy pandémie COVID-19

V čase, keď sa až 87% celosvetovej študentskej populácie dotýkajú zatvorené školy, spúšťa UNESCO svetovú koalíciu pre vzdelávanie, ktorej cieľom je podporiť štáty vo vybudovaní vzdelávania na diaľku, zvlášť s prihliadnutím na potreby najzraniteľnejších detí a mládeže.

„Nikdy predtým nebolo vzdelávanie narušené v takomto rozsahu,“ povedala generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulay. „Spolupráca je jedinou cestou vpred. Táto koalícia je výzvou na to, aby sme odomkli koordinované a inovatívne riešenia, ktoré poskytnú podporu žiakom a vyučujúcim teraz, ako aj počas návratu k normálu, a ktoré budú mať principiálne zameranie na inklúziu a rovnosť.“

Ako následok zatvorenia škôl kvôli pandémii COVID-19 sa vlády trápia s komplexnosťou implementácie vzdelávania na diaľku. Musia si poradiť nielen s prenosom učebného materiálu a podporou učiteľov, ale tiež s podporou rodín a problémami so spojením. Špeciálnou výzvou je zaistenie rovnosti príležitostí, keďže pre zraniteľných a znevýhodnených študentov je škola často jediným miestom, kde majú prístup k zdravotnej starostlivosti a výžive.

„Musíme si navzájom rýchlejšie zdieľať skúsenosti a pomôcť tým najzraniteľnejším, aj keď nemajú pripojenie na internet,“ uviedla Angelina Jolie, Špeciálna vyslankyňa Vysokého komisára pre utečencov OSN, ktorá sa spojila s UNESCO pri vytvorení tejto Koalície.

Jolie tiež podporila iniciatívu UNESCO článkom v časopise TIME, kde podčiarkuje spoločenské dopady zatvorených škôl ako napríklad nárast detských sobášov, náboru detí do ozbrojených skupín, či detskej práce. Ale aj v najrozvinutejších krajinách sveta, ako USA, stratia po zatvorení škôl milióny detí prístup k ich jedinému teplému jedlu dňa.

Počet partnerov angažovaných v Svetovej koalícii pre vzdelávanie neustále narastá. Zapojené sú mnohé medzinárodné organizácie ako Medzinárodná organizácia práce, UNICEF, Svetová zdravotnícka organizácia, Medzinárodná telekomunikačná únia, OECD a mnohé ďalšie. Rovnako dôležité je však aj široké zapojenie súkromného sektora, firiem ako Microsoft, Google, Zoom, Weidong a Facebook, filantropických organizácií ako Khan Academy, Dubai Cares a Profuturo, či mediálnych organizácií ako BBC World Service.

Vďaka tomuto širokému zapojeniu rôznych hráčov má Koalícia široký potenciál naplniť svoje ciele. Bude sa predovšetkým snažiť pomôcť krajinám nájsť zdroje a implementovať inovatívne riešenia vzdelávania na diaľku, ktoré budú prispôsobené situácii v krajine. Dôležité bude tiež snažiť sa o rovný prístup ku vzdelávaniu pre všetkých, koordinovať reakcie aby sa vyhlo zdvojovaniu úsilia a pripraviť sa na úspešný návrat študentov do škôl, keď sa znovu otvoria.

https://en.unesco.org/news/closing-schools-has-derailed-lives-kids-all-over-world-heres-how-we-can-help-them-keep-learning