sk | en

UNESCO

Svetový deň VODY, 22. marec


Svetový deň VODY, 22. marec

Väčšina ľudských činností produkuje odpadové vody a viac ako 80 percent svetovej odpadovej vody sa vypúšťa do prostredia bez čistenia.

Takto to nemôže ísť ďalej - to je posolstvo OSN v správe o vode 2017. Obmedzené vypúšťanie znečistených odpadových vôd do prírody nielen ušetrí životy a posilní zdravé ekosystémy - ale aj napomôže udržateľného rastu.

Prístup k nezávadnej vode a k hygiene sú nevyhnutné pre zaručenie ľudských práv a dôstojnosti, pre prežitie mužov a žien na celom svete, a najviac pre znevýhodnené skupiny. To má zásadný význam pre dosiahnutie posunu v  Agende 2030  pre trvalo udržateľný rozvoj - voda spája všetkých 17 trvalo udržateľný cieľov rozvoja a všetky ciele sú cez ňu vzájomne prepojené.

Tvárou v tvár rastúcim dopytom, odpadová voda môže byť spoľahlivým alternatívnym zdrojom vody - to volá po zmene zaužívaného názoru nakladania s odpadovými vodami zo spracovania a likvidácie, k opätovnému použitiu, recyklácii a obnove zdrojov. Odpadová voda by už nemala byť chápaná ako problém, ale ako súčasť riešenia problémov, ktorým čelí každá spoločnosť. Vyčistená odpadová voda môže byť nákladovo efektívnym, udržateľným, bezpečným a spoľahlivým alternatívnym zdroj vody pre rôzne účely - od zavlažovanie a priemyselné využitie až jej použitie ako pitnej vody, a to najmä v podmienkach kde je nedostatok vody. Za týmto účelom je potrebné zmeniť naše myslenie, s cieľom zvýšiť povedomie a zdvojnásobiť úsilie pre vzdelávanie k výhodám opätovného využitia odpadových vôd. 

http://www.unesco.org/new/en/unesco/events/prizes-and-celebrations/celebrations/international-days/world-water-day-2017/

Musíme položiť zlepšené nakladanie s odpadovými vodami do stredu záujmu cyklického hospodárstva a vyvažovania hospodárskeho a vedeckého vývoja s ochranou prírodných zdrojov v zmysle ich trvalo udržateľného využívania. Výhody takéhoto nakladania s odpadovou vodou sa ľudstvu vrátia napríklad v oblasti bezpečnosti potravín a energie a v zmierňovaní dôsledkov zmeny klímy.

Rovnako ako agentúra OSN pre vodné vedy a vzdelávanie, takisto UNESCO pracuje na dosiahnutí tohto cieľa plošne, počnúc Medzinárodným hydrologickým programom a pokračujúc jeho sieťou národných hydrologických výborov, centier a UNESCO katedier. UNESCO svetový vodný hodnotiaci program poskytuje vládam a medzinárodnému spoločenstvu špičkové odborné informácie súvisiace so sladkovodnými zdrojmi vo svete i priekopnícke nové techniky pri monitorovaní vody. To všetko v súlade a pre dosiahnutie úspešnosti Agendy 2030.

V čase, keď neustále rastie dopyt po vode a jej obmedzené zdroje sú stále viac namáhané nadmernou spotrebou, znečistením a zmenou klímy, ľudia jednoducho nesmú zanedbať príležitosť v podobe lepšieho nakladania s odpadovými vodami.

Nemôžeme si dovoliť plytvať odpadovými vodami - to je dnešné posolstvo z UNESCO.