sk | en

UNESCO

UNESCO - japonská cena za vzdelávanie pre udržateľný rozvoj


UNESCO - japonská cena za vzdelávanie pre udržateľný rozvoj
Pozývame organizácie i jednotlivcov, aby predložili nominácie na udelenie UNESCO-japonskej ceny za vzdelávanie pre udržateľný rozvoj (ESD).
Cena bola prvýkrát vyhlásená Výkonnou radou UNESCO na svojom 195. zasadnutí v októbri 2014, a bola udelená prvýkrát v roku 2015, aby sa ocenili a vyzdvihli vynikajúce projekty alebo programy v oblasti ESD vykonávané jednotlivcami, inštitúcií, organizácií alebo inými subjektami. 
Založená v rámci programu Global Action (GAP) na ESD, cena si kladie za cieľ napomôcť vzdelávaniu na všetkých úrovniach a vo všetkých oblastiach vzdelávania a učenia, aby sa urýchlil pokrok smerom k trvalo udržateľnému rozvoju.
Je štedro financovaná vládou Japonska. Cenu sa udeľuje trom oceneným a jej súčasťou je aj hodnota 50.000 USD pre každého príjemcu.
Slávnostné vyhlásenie víťazov roku 2017 sa uskutoční v poslednom štvrťroku tohto roka.
Proces nominácie prebieha on-line prostredníctvom platformy internetovej stránky UNESCO, a môže sa uskutočniť v časovom období od 17. januára až 2. mája 2017, na nasledujúcej internetovej adrese:
http://unesco.org/esd
Ako je uvedené v stanovách, kandidatúry môžu byť predložené vládami členských štátov prostredníctvom ich stálych delegácií pri UNESCO alebo mimovládnymi organizáciami (MVO), ktoré sú oficiálnymi partnermi UNESCO. Každá Stála delegácia alebo MVO nesmie podať viac ako tri nominácie na jednom roku.
On-line nominácie sú prijímané UNESCOm v anglickom alebo francúzskom jazyku do 2. mája 2017 najneskôr.
 
Ďalšie informácie o UNESCO-japonskej cene za vzdelávanie pre udržateľný rozvoj a o nominačnom procese možno nájsť na adrese:
https://en.unesco.org/esd-prize
 
Nominácia musí byť zameraná na konkrétny vzdelávací projekt alebo program. Každá Stála delegácia pri UNESCO alebo MVO môžu navrhnúť tri nominácie. Self-nominácie nie sú akceptované.
Kritériá pre výber: 
Traja víťazi budú vybraní generálnym riaditeľom UNESCO na základe odporúčania nezávislej medzinárodnej poroty UNESCO-japonskej ceny, ktorá sa skladá z piatich odborníkov zo všetkých geografických oblastí.
Projekt / Program kandidáta bude hodnotený porotou na základe nasledujúcich kritérií:
 
A. Transformácia:
Projekt / Program praktizuje vzdelávacie ciele udržateľného rozvoja ako transformačného vzdelávania na podporu individuálnych a sociálnych zmien.
ESD je transformačné vzdelávanie v tom, že umožňuje študentom, aby  zmenili seba i spoločnosť, v ktorej žijú.
Nominovaný projekt / program by mal preto charakteristický tým, že vedie k  zmenám pre vytvorenie spravodlivejšeho, pokojnejšieho a udržateľného sveta. Ako príklad možno uviesť : prijať a uskutočniť opatrenia proti zmene klímy, prispieť k zmene zaužívaných spotrebných vzorcov, k rozvoju sociálneho podnikania a udržateľného žitia, alebo k podpore boja proti chudobe.
 
B. Integrácia:
Projekt / Program sa zameriava na tri rozmery udržateľného rozvoja (spoločnosť, hospodárstvo, životné prostredie) integrovaným spôsobom.
Trvalo udržateľný rozvoj vyzýva na integráciu sociálnych, ekonomických a environmentálnych rozmerov rozvoja.
Nominovaný projekt / program by mal byť v súlade s touto definíciou trvalo udržateľného rozvoja.
 
C. Inovácia:
Projekt / program ukazuje inovatívny prístup k ESD.
Trvalo udržateľný rozvoj si vyžaduje myslenie presahujúce klasický prístup a "out-of-the-box" myslenie.
Nominovaný projekt / program by sa mal preukázať inovatívnymi a inšpiratívnymi prístupy k ESD, či už v oblasti metodológie alebo v spôsobe učenia sa  a učebného prostredia. Oslovenie sektorov mimo oblasti vzdelávania a práca s novými partnermi môže byť tiež dôkazom inovácie.
 
Okrem týchto troch kritérií, projekt / program musí:
 1. Prebiehať po dobu najmenej štyroch rokov
 2. Dokazovať pozitívne výsledky a vplyv vložených prostriedkov 
 3. Byť opakovateľný a škálovateľný
 4. Prispievať k jednému alebo viacerým z piatich prioritných oblastí (postupujúce zmeny politík,  transformovanie výučbového a tréningového prostredie; budovanie kapacít pedagógov a inštruktorov; posilňovanie a mobilizáciu mládeže; urýchlenie udržateľné riešenia na miestnej úrovni).
 

V pripade záujmu o slovenskú nomináciu sa môžete obrátiť na Sekretariát Slovenskej komisie pre  UNESCO a návrh projektu zaslať najneskôr do 20.aprila 2017 na adresu: 

unesco@mzv.sk