sk | en

UNESCO

UNESCO uvádza na trh novú cestovnú platformu "Cesty svetového dedičstva EÚ" na podporu trvalo udržateľného cestovného ruchu v EÚ


UNESCO uvádza na trh novú cestovnú platformu "Cesty svetového dedičstva EÚ" na podporu trvalo udržateľného cestovného ruchu v EÚ

Súčasne s oslavami "Európske dedičstvo", UNESCO otvorí prvú webovú platformu venovanú svetovému dedičstvu a trvalo udržateľnému cestovaniu. S podporou Európskej únie má platforma 34 vybraných lokalít svetového dedičstva rozložených v 19 krajinách Európskej únie a bola vytvorená v spolupráci s National Geographic.

Spustenie cestovnej platformy „Cesty svetového dedičstva EÚ“ sa uskutočnilo v Parížskom ústredí UNESCO na podujatí „Európske dni dedičstva“ dňa 15. septembra. Cesty svetového dedičstva sú spolufinancované Európskou úniou a podporujú trvalo udržateľné cestovanie na niektoré z najvýznamnejších miest svetového dedičstva v Európe. Cieľom je povzbudiť verejnosť, aby cestovali mimo hlavných turistických uzlov, zdržiavali sa dlhšie a zažívali viac toho, čo môže miestny región ponúknuť. Táto iniciatíva je súčasťou novej aliancie vytvorenej medzi UNESCO a National Geographic.

"Naším cieľom je zmeniť spôsob cestovania ľudí. Zostať dlhšie v destináciách, zažívať miestnu kultúru a jej prostredie a získať hlbšie znalosti a ocenenia hodnôt svetového dedičstva," povedala Mechtild Rössler, riaditeľka Svetového dedičstva UNESCO.

Cestovná platforma "Cesty svetového dedičstva EÚ" pozýva verejnosť cestovať pozdĺž štyroch itinerárov kultúrneho dedičstva - Royal Europe, Ancient Europe, Romantic Europe a Underground Europe - sú to príbehy o európskom dedičstve a histórii. Webová stránka ponúka praktické informácie a nástroje na podporu cestujúcich pri plánovaní ich európskych dovoleniek na základe miestnych poznatkov o kultúrnom dedičstve destinácií.

"Okrem ponuky cestovania určeného pre cestovateľov, dúfame, že cestovný ruch - vrátane cestovných operátorov, cestovných kancelárií a miestnych a národných orgánov pre cestovný ruch - sa bude inšpirovať obsahom, ktorý sme si vybrali a rozvíjať a podporovať autentický cestovný ruch, ktorý je v súlade s cieľmi projektu a odráža vynikajúcu univerzálnu hodnotu svetového dedičstva,“ dodala M. Rössler.

Cesty svetového dedičstva tiež zohrávajú kľúčovú úlohu pri prilákaní návštevníkov z Číny do Európy v roku 2018 v rámci turistiky EÚ / Čína. Je to vyvinutá iniciatíva pod vedením Európskej komisie a Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Čínskej ľudovej republiky v spolupráci s európskym cestovným ruchom Komisia (ETC). Táto webová stránka je dostupná v angličtine, čínštine a francúzštine. Uvedená platforma prispieva aj k cieľom Európskeho roku kultúrneho dedičstva v roku 2018.

"Tento projekt je skvelým príkladom toho, ako sa National Geographic snaží povzbudiť a zaujať cestovateľov a objavovateľov preskúmať všetky oblasti na Zemi ako aj mimo nej. Snaží sa prispieť k hospodárskemu zlepšeniu spoločenstiev v lokalitách svetového dedičstva a okolo nich a byť sprievodcom turistov k jedinečným kultúrnym atrakciám a zážitkom, tak ako to odporúčajú miestni experti, "povedal Frank Biasi, riaditeľ divízie digitálneho rozvoja a cestovných programov v National Geographic Maps. "S miestnymi poznatkami internetová stránka nabáda cestujúcich zo Severnej Ameriky, Číny a iných hlavných reťazcov cestovného ruchu, aby cestovali inak a hlbšie spoznali a inšpirovali sa pri plánovaní svojich európskych ciest."

Bližšie informácie poskytne webová stránka: https://en.unesco.org/news/unesco-launches-new-travel-platform-world-heritage-journeys-promote-sustainable-tourism-eu

World Heritage Journeys: www.visiteuworldheritage.com