sk | en

UNESCO

Vlakom za UNESCOM – 9.9.2017 sa vypraví Telgártsky špeciál


Vlakom za UNESCOM – 9.9.2017 sa vypraví Telgártsky špeciál

Séria výletov nostalgickým Vlakom za UNESCOM bude pokračovať už túto sobotu (9.9.2017) mimoriadnou jazdou nazvanou Telgártsky špeciál. Organizácia Košice Región Turizmus ju, v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš, pridala k šiestim naplánovaným jazdám kvôli vysokému dopytu.

Telgártsky špeciál štartuje z košickej železničnej stanice v sobotu ráno a cestujúcich čaká návšteva najobľúbenejšej jaskyne Košického regiónu – Dobšinskej ľadovej jaskyne (zapísaná na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO). Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková konštatuje, že „Značka destinácie: UNESCO NA DOSAH“, zdá sa, skutočne zaberá. Cestovatelia majú o lokality svetového dedičstva stále väčší záujem, o čom svedčí aj medziročný nárast návštevnosti jaskýň či Spišského hradu za prvých sedem mesiacov. A niet divu, do 100 minút sa vie návštevník z Košíc dostať až k 18 pamiatkam UNESCO“.

Okrem návštevy jaskyne sa výletníci v sobotu prevezú aj legendárnou Telgártskou slučkou a unikátnymi viaduktmi, ktoré sa majestátne vypínajú na pozadí krásnej prírodnej scenérie. Cestujúci si budú môcť spraviť výlet aj k prameňu najdlhšej slovenskej rieky Hron pod sedlom Besník.
Aj tentoraz cestujúcich za svetovým i národným dedičstvom odvezú motorové vozne typu 810.  

Telgártska slučka je unikátne technické dielo s dĺžkou 2,3 km a prevýšením 31 metrov. Jej súčasťou je aj 1 239 metrov dlhý tunel Kornela Stodolu. Vlak vchádzajúci do tunela sa po prekonaní 360-stupňovej slučky o pár minút zjaví na viadukte priamo nad vstupným portálom tunela.
 Chmarošský viadukt je snáď najznámejšou technickou pamiatkou železnice pod Kráľovou hoľou. Tvorí ho 9 kamenných oblúkov, je vysoký 18  metrov a dlhý 114 metrov. 
Telgártsky viadukt je vysoký 22 metrov a dlhý 86 metrov. Jeho stredná časť je preklenutá elegantným oblúkom s rozpätím 32 metrov. Bol prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu na železničných tratiach bývalej ČSR.
 Prameň najdlhšej slovenskej rieky Hron pod sedlom Besník sa nachádza len hodinku chôdze z obce Telgárt. Okolo prameňa vedie aj železničná trať, ktorá pod Besníkom prechádza najvyšším bodom spomedzi všetkých železničných tratí na Slovensku.


Bližšie informácie: http://www.unesconadosah.sk/sk/content/7-telgartsky-special-992017