sk | en

UNESCO

FÓRUM PARTNEROV SLOVENSKEJ KOMISIE PRE UNESCO 2025 - UNESCO CEZ DOTYK, POHYB, POZNANIE a HRU


FÓRUM PARTNEROV SLOVENSKEJ KOMISIE PRE UNESCO 2025 - UNESCO CEZ DOTYK, POHYB, POZNANIE a HRU

Historicky prvé výjazdové Fórum partnerov Slovenskej komisie pre UNESCO sa uskutočnilo 12. júna 2025 v Detve – v srdci ikonickej Poľany a viacerých významných dezignácií UNESCO. Nielenže sme si uctili významné výročia UNESCO a našich zápisov na príslušné UNESCO zoznamy (80. výročie UNESCO a jej materskej OSN, 20. rokov zápisu Fujary na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva a 35. výročie vzniku Biosférickej rezervácia UNESCO Poľana), ale hlavne výnimočnú prácu množstva ľudí, ktorí zveľaďujú naše dedičstvo, vzdelávajú verejnosť a popularizujú náročné vedecké témy, bez ktorých by sme ako ľudstvo nemohli rásť.

Tohtoročné fórum sme poňali inak, ako bolo doposiaľ zvykom. Našimi cieľmi boli (a) lokalizovať podujatia priamo do dezignácie UNESCO, (b) priblížiť cez vzdelávanie komplexnú agendu UNESCO, (c) posilniť povedomie o prestížnej značke UNESCO a (d) prepojiť subjekty UNESCO v záujme posilnenia komunity UNESCO na národnej úrovni. V neposlednom rade sme mali ambíciu posilniť lokálnu hrdosť na úspešné zápisy SR na národnom a UNESCO zoznamoch. Prvýkrát v bohatej UNESCO histórii na Slovensku sme preto sústredili do jedného dňa a na jedno miesto takmer všetky dezignácie UNESCO a témy, ktoré organizácia zastrešuje. V Detve sme tak pripravili ochutnávku toho najlepšieho zo Slovenska, čo je zastrešené značkou UNESCO (program v prílohe).

Tematicky bolo tohtoročné fórum ladené na ochranu biodiverzity a harmonizácie vzťahu človeka a prírody. Jeho ústredným motívom bolo „vzdelávať cez UNESCO“ na princípe celoživotného vzdelávania a učenia sa (so zameraním na školy a širokú verejnosť).

Popri oficiálnej časti a panelových diskusiách boli súčasťou programu vzdelávacia zóna „Zahrajme sa s UNESCO“ v areáli ZŠ Alexandra Vagača a festival „UNESCO na dlani“  organizovaný formou viac ako 30 stánkov na námestí v centre mesta. Komplexne sme tak prezentovali naše kultúrne a prírodné lokality, či dezignácie UNESCO a organizácie, ktoré sa venujú rôznym témam zo širokej agendy UNESCO.  Na podujatí bola taktiež zastúpená široká škála lokálnych a regionálnych výrobcov vrátane tých zachovávajúcich kultúrne dedičstvo Detvy.

Začiatok oslavy „UNESCO na Slovensku“ patril úžasnému vystúpeniu detičiek z Materskej školy M. R. Štefánika v Detve. Vo svojom vystúpení „Rok v tradíciách“ symbolicky prepojili minulosť a budúcnosť – a presne o tom je aj UNESCO. UNESCO, ktoré nielen učí o tradíciách, ale aj o tom, ako cez vzdelávanie, vedu a kultúru pripraviť Slovensko na lepšiu budúcnosť.

V príhovoroch (generálnej tajomníčky komisie D. Frelichovej, primátora mesta Detva B. Barana, štátneho tajomníka Ministerstva kultúry SR T. Bernaťáka a stálej delegátky SR pri UNESCO A. Plassat Muríňovej) boli o. i. zdôrazňované ostatné početné úspechy Slovenska v jednotlivých oblastiach mandátu UNESCO a potreba ochrany a zveľaďovania kultúrneho a prírodného dedičstva.

Osobitne bol tlmočený pozdrav prezidenta SR P. Pellegriniho (v prílohe), ktorý návštevníkom podujatia predniesla generálna tajomníčka D. Frelichová.

Prostredníctvom kultúrneho programu sme oslávili 20 rokov zápisu Fujary na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO a vzdali tým aj hold Poľane, kde sa tento legendárny ľudový dychový nástroj v 18. storočí zrodil.

K Detve rovnako neodmysliteľne patrí aj heligónka. Hoci to bol nástroj, ktorý sa v minulosti spájal s mužskými hudobníkmi, dnes na ňom hrá čoraz viac dievčat a žien. Keďže rodová rovnosť je jednou z priorít UNESCO, na pódiu nemohla chýbať heligonkárka. Jej vystúpenie potvrdilo, že rodová vyváženosť a zachovávanie tradícii idú ruka v ruke.

V prezentácii kultúrneho dedičstva Detvy a Podpoľania silno zarezonovala aj inklúzia, jedna z hodnôt UNESCO. „Rozkazovačky“ – typický miestny folklórny prejav, ktorý je aj súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, predviedli deti z folklórneho súboru Ratolesť spolu s deťmi zo Súkromnej spojenej školy vzdelávajúcej žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Obrovský úspech mala interaktívna vzdelávacia zóna „Zahrajme sa s UNESCO“ plná hier, pokusov a dielní. V rámci 16 stanovíšť boli pripravené zážitkové aktivity pre deti a mládež, vďaka ktorým si mohli vyskúšať tradičné remeslá Školy remesiel ÚĽUV, starostlivosť o pamiatky alebo spoznať sokoliarstvo či slovenské prírodné bohatstvo (nielen pod značkou UNESCO).

Všetci mohli na vlastné oči uvidieť ako príroda, kultúra, história a človek vytvárajú harmonický celok. Zároveň hravým spôsobom navnímali význam a potrebu ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva.

Podnetné boli aj panelové diskusie na témy „Vzdelávanie cez UNESCO“, „Kultúra pod krídlami UNESCO“ a „Ochranná funkcia biosférickej rezervácie s prepojením na geológiu a na prírodné dedičstvo UNESCO“.

Na okraj fóra sa uskutočnila interaktívna diskusia „Šírenie neapolského ducha v kontexte kultúrnej diverzity“ organizovaná referátom UNESCO Ministerstva kultúry SR.