sk | en

UNESCO

Drotárstvo

Drotárstvo


Drotárstvo predstavuje z hľadiska historického, ekonomického a výrobného špecifický druh ľudovej výroby na Slovensku. Počas svojho vývoja nadobudlo veľa podôb a  prekonalo veľa zmien, no naďalej predstavuje dôležitú súčasť kultúry a sociálnych dejín Slovenska. Drotárstvu ako remeslu a umeniu dal meno základný materiál – drôt. Drotári objavili a vyvinuli jednoduchú technológiu založenú na ručnom ohýbaní, viazaní a spletaní kovových vlákien bez zvárania či spájkovania, ktorou sa pracuje dodnes. V súčasnosti sa jej venujú výrobcovia v rámci celého Slovenska, hlavne na Strednom Považí (Žilina) v Kysuciach (Čadca), na Orave (Námestovo, Nižná), v Turci (Martin), v Ponitrí (Leopoldov), na Spiši (Levoča), v Tekove (Maňa, Žiar nad Hronom) či v Bratislave. Dnešná podoba drotárstva, či už umelecká alebo remeselná, rozvíja staré tradície a techniky do nových podôb a výrobky z drôtu predstavujú súčasť mnohých domácností na Slovensku.

Prvok Drotárstvo – remeslo a umenie bol zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO 12. decembra 2019. Rozhodli členovia Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva v Bogote, hlavnom meste Kolumbie na svojom 14. zasadnutí. Aktuálnymi členmi Medzivládneho výboru UNESCO Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva sú:  Arménsko, Rakúsko, Azerbajdžan, Kamerun, Čína, Kolumbia, Kuba, Cyprus, Džibutsko, Guatemala, Jamajka, Japonsko, Kazachstan, Kuvajt, Libanon, Maurícius, Holandsko, Palestína, Filipíny, Poľsko, Senegal, Srí Lanka, Togo a Zambia.

Slovensko na zasadnutí v Kolumbii reprezentuje delegácia v zložení: Miroslav Kaňa z Ministerstva kultúry SR a Ľubica Voľanská z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV a Centra pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUKu, expertka na nehmotné kultúrne dedičstvo a členka Hodnotiaceho orgánu UNESCO Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva pre obdobie 2019 – 2022.

Výbor posudzoval celkom 41 nominácií na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva, 3 nominácie do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva a 6 nominácií do Zoznamu naliehavej ochrany. Slovenská nominácia prišla na rad vo štvrtok, 12.12.2019 a podľa aktuálnych informácií priamo zo zasadnutia prebehlo hodnotenie hladko, bez pripomienok, či návrhov na úpravu nominácie. Drotárstvo sa tak stalo siedmym prvkom, ktorý má Slovenská republika zapísaný na zozname UNESCO.

O úspešný zápis sa zaslúžil kolektív expertov z Centra pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u, ÚĽUV-u, Považského múzea v Žiline, Ministerstva kultúry SR a v neposlednom rade samotní remeselníci-umelci, nositelia tradície drotárstva.

Viac nájdete na: https://www.ludovakultura.sk/zoznam-nkd/drotarstvo/