sk | en

UNESCO

DNI MAJSTROV ÚĽUV 2023


 DNI MAJSTROV ÚĽUV 2023

Bolo nám cťou a potešením, že sme mohli po prvýkrát poskytnúť záštitu a zúčastniť sa na jedinečnom podujatí – 33. ročníku festivalu DNI MAJSTROV ÚĽUV, ktorý sa uskutočnil tento víkend v Bratislave. Tradície z celého Slovenska zavítali do hlavného mesta a ponúkli mimoriadne bohatú prehliadku ľudovej kultúry. Ak ste ho tento rok zmeškali, odporúčame ho určite navštíviť budúci rok!

Pani generálnej riaditeľke E. Ševčíkovej a tímu ÚĽUV patrí obrovské ďakujem a uznanie za jeho fantastickú prípravu a organizáciu. Bol to výnimočný čas strávený vo výnimočnej spoločnosti – zručných remeselníkov, zanietených vystavovateľov a nadšených účinkujúcich. Pozitívna energia od majstrov, ako aj množstva detí a ľudí, ktorí sem zavítali vibrovala celým centrom Bratislavy. Na každom kroku bolo cítiť, že všetci sa svojim vzácnym remeslám venujú s láskou. Rovnako bolo cítiť obrovské nasadenie a chuť celého organizačného tímu ÚĽUV.

Naša generálna tajomníčka Ľ. Erdelská v otváracom príhovore pripomenula, že nás s ÚĽUV spája nielen naša dlhovekosť (tak ako majú Dni majstrov ÚĽUV za sebou už vyše 30-ročnú históriu, rovnako aj príbeh našej Komisie a členstva Slovenska v UNESCO sa píše už úctyhodných 30 rokov), ale aj naše úsilie a práca pri zachovávaní tradičných remesiel a ľudovej kultúry. UNESCO sa aktívne zasadzuje za ich ochranu a zachovávanie a ÚĽUV ich prostredníctvom podobných podujatí popularizuje a približuje čo najširšej časti verejnosti. Zároveň spoločne prispievame k veľmi dôležitej veci – a tou je budovanie a upevňovanie kultúrnej identity našej spoločnosti.

Sme veľmi radi, že sme mohli zdieľať obrovské nadšenie z rôznorodého programu a aktivít, ktoré boli pripravené. Tešíme sa na spoluprácu aj pri budúcom 34. ročníku festivalu, ktorý sa uskutoční v termíne 31.8.-1.9.2024.