sk | en

UNESCO

Spoločné vzdelávanie sa je kľúčom ku šťastnému mestu


Spoločné vzdelávanie sa je kľúčom ku šťastnému mestu

Slovenská komisia pre UNESCO bola popri o. z. Lifestarter zastrešujúcom „Učiacu sa Trnavu“, meste Trnava a Academii Istropolitana Nova spoluorganizátorom konferencie „Učiace sa mesto“, ktorá sa uskutočnila 17. apríla 2024 v Trnave. Celodenný program bol zameraný na priblíženie konceptu učiaceho sa mesta UNESCO a zdieľanie skúseností so vzdelávacími aktivitami pod značkou UNESCO. Podujatie bolo taktiež príležitosťou na prepojenie relevantných aktérov z radov samospráv a vzdelávacích inštitúcií, ktoré podporujú celoživotné vzdelávanie a rozvoj vzdelávania v mestách.

Návod na to, ako sa stať učiacim sa mestom UNESCO a ako z neho vyťažiť maximum poskytol Michal Koricina z o. z. Lifestarter. Dnes, kedy sa Trnava môže pýšiť už dvojročným členstvom v Globálnej sieti učiacich sa miest UNESCO, je evidentné, že kľúčom k úspechu je prepájanie a spolupráca. Práve spájanie jednotlivých vzdelávacích organizácií a stakeholderov v meste a regióne dopomohlo k rozvoju celého radu programov, workshopov a aktivít „Učiacej sa Trnavy“ - Kalendár podujatí - Učiaca sa Trnava (uciacasatrnava.sk) zameraných na rôzne vekové kategórie a cieľové skupiny v meste.

Podnetným bolo aj vystúpenie mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Holandska na Slovensku J.E. Gabrielly Sancisi, ktorá zaujala príspevkom o fungovaní jej rodného mesta – Groningen ako učiaceho sa mesta UNESCO.

Diskusia o tom, prečo sa oplatí budovať učiace sa mesto za účasti našej generálnej tajomníčky Denisy Koterec Frelichovej potvrdila, že najlepšie investície sú práve do oblasti vzdelávania. Ako zdôraznila, platforma učiacich sa miest UNESCO poskytuje jedinečnú príležitosť budovať mesto, v ktorom sa jeho obyvatelia, bez ohľadu na svoj vek, chcú vzdelávať a rozvíjať. Naviac, prestížna značka UNESCO ponúka možnosti na zapojenie sa do medzinárodných aktivít, ktoré môžu mestu priniesť nielen výborné renomé a kontakty, ale aj dodatočné financie.

Tešíme sa, že na konferencii sa aktívne zúčastnila aj Bratislava, ktorá sa stala súčasťou skupiny učiacich sa miest len prednedávnom vo februári. Program bol obohatený aj o interaktívne diskusné stoly, kde sa debatovalo o vzdelávaní mládeže a učiteľov, marketingu vzdelávania, práci so seniormi, či zelených zručnostiach. Poobedňajší blok podujatia sa venoval téme bezpečnosti na školách a duševnému zdraviu mladých ľudí.

Bližšie informácie o konferencii TU.

 

 

Foto Copyright: o.z. Lifestarter