sk | en

UNESCO

Svetový deň rozhlasu


Svetový deň rozhlasu

Svetový deň rozhlasu si pripomíname každoročne 13. februára už od r. 2011, kedy bol vyhlásený členskými štátmi UNESCO a následne v r. 2012 schválený Valným zhromaždením OSN ako medzinárodný deň. Prečo práve 13. február  - presne v tento deň v r. 1946 vznikol rozhlas OSN.

Aj napriek svojmu úctyhodnému veku 110 rokov, rozhlas zostáva vplyvným médiom, ktoré má jedinečnú schopnosť osloviť široké spektrum spoločností a na celosvetovej úrovni zostáva najviac používaným „médiom“. 

Hlavným cieľom Svetového dňa rozhlasu je upriamiť pozornosť verejnosť i ďalších médií na význam rozhlasu. Zámerom je aj zlepšenie medzinárodnej spolupráce medzi rozhlasovými stanicami a povzbudenie vlád a zákonodarcov na celom svete, aby vytvorili vhodné podmienky a zákony, ktoré uľahčia prístup k rozhlasu a vytváraniu rozhlasových staníc. Zároveň má 13. február upozorniť verejnosť na jedinečné hodnoty rozhlasu, ktorý je schopný poskytnúť služby najširšiemu okruhu ľudí. Každoročne sa na celom svete uskutoční okolo 500 rôznych podujatí, ktoré sú súčasťou Svetového dňa rozhlasu.

V tomto roku je hlavnou témou Svetového dňa rozhlasu „Nový svet, nové rádio“ s troma podtémami – Vývoj, Inovácia a Prepojenie

Evolúcia – vývoj – vyjadruje, že svet sa neustále mení a rozhlas sa tiež vyvíja. Táto podtéma vyjadruje „odolnosť“ alebo húževnatosť rádia. Rozhlas je stále populárny a udržateľný aj napriek meniacim sa podmienkam.

Inovácia – svet sa mení, rozhlas sa prispôsobuje a inovuje. Musí sa prispôsobiť novým technológiám, musí byť dostupný všade a pre každého. Kto by si ešte pred pár rokmi pomyslel, že rádio bude bežne dostupné v našich telefónoch alebo počítačoch a budeme ho mať stále v uchu?

Prepojenie – svet sa mení, rádio spája. Táto podtéma zdôrazňuje službu, ktorú rozhlas poskytuje našej spoločnosti – najmä v prípadoch prírodných pohrôm, spoločenských a ekonomických kríz, epidémií.  Dôkazom toho je aj súčasná situácia, keď pandémia covid-19 uväznila mnoho ľudí, najmä tých starších alebo chorých v ich domovoch a hlavným zdrojom ich informácií a spojením so svetom je práve rozhlas.  V mnohých krajinách, ktoré nie sú tak rozvinuté ako naša, žijú ľudia aj v odľahlých komunitách bez prístupu k televízii alebo internetu a rádio je pre nich skutočne jediné spojenie so svetom.

Do tohtoročných osláv Svetového dňa rozhlasu sa zapojili aj slovenské rozhlasové médiá a SK UNESCO. Na Rádiu Regina Západ bol 11.2. odvysielaný hodinový program venovaný Svetovému dňu rozhlasu, v rámci ktorého odznel aj rozhovor s generálnou tajomníčkou Slovenskej komisie pre UNESCO Vierou Grigovou. Môžete si ho vypočuť z archívu: https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1603

Stála delegátka SR pri UNESCO Anna Plassat Muríňová pri tejto príležitosti poskytne rozhovor do Slovenského rozhlasu v sobotu 13. februára.

Viac informácií o Svetovom dni rozhlasu nájdete na webe UNESCO:

 https://en.unesco.org/commemorations/worldradioday