sk | en

UNESCO

Úmrtie stáleho delegáta Slovenskej republiky pri UNESCO JUDr. Igora GrexuSlovenská komisia pre UNESCO s hlbokým zármutkom oznamuje, že vo veku nedožitých 62 rokov zomrel stály delegát Slovenskej republiky pri UNESCO, JUDr. Igor Grexa

Veľvyslanec Grexa bol významným dlhoročným slovenským diplomatom. Vyštudoval medzinárodné právo na prestížnom Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov MGIMO. Zamestnancom Federálneho ministerstva zahraničných vecí Československa sa stal v roku 1982, svoju diplomatickú kariéru začínal v Paríži ako vedúci konzulárneho oddelenia. V tejto funkcii pôsobil počas Nežnej revolúcie v roku 1989, aj v čase vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Neskôr sa stal generálnym riaditeľom Sekcie medzinárodnoprávnej a konzulárnej a riaditeľom Medzinárodnoprávneho odboru na MZVEZ SR. Pôsobil taktiež na Stálej misii SR pri Rade Európy v Štrasburgu a na čele Odboru analýz a plánovania MZVEZ SR.

Mnohí si ho však pamätáme ako viacnásobného veľvyslanca, stáleho predstaviteľa SR pri UNESCO v Paríži. Vo svojej funkcii zanietene presadzoval ambície Slovenska a poukazoval na význam organizácie pre svetové spoločenstvo v 21. storočí. V UNESCO mal povesť citlivého diplomata, s konštruktívnym pohľadom na problémy súčasného sveta, ktorý stále presadzoval myšlienku konsenzu a pripomínal, že UNESCO je domovom pre všetkých.

Veľvyslanec Grexa bol ženatý a mal dve deti. Zaujímal sa o literatúru, dejiny, prírodu a cudzie jazyky.

Slovenská komisia pre UNESCO vyjadruje úprimnú sústrasť rodine zosnulého.

Česť jeho pamiatke.