sk | en

UNESCO

Mestá a obce Slovenska sa môžu zapojiť do projektov UNESCO


Mestá a obce Slovenska sa môžu zapojiť do projektov UNESCO

UNESCO projekty pre mestá a obce

UNESCO - Organizácia Spojených národov pre výchovu a vzdelávanie, vedu a kultúru je špecializovaná medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži, ktorej cieľom je rozvíjať spoluprácu v oblasti výchovy a vzdelávania, spoločenských a prírodných vied, kultúry, ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva a rozvoja informačno-komunikačných technológií. Organizácia bola založená v roku 1945 ako reakcia medzinárodného spoločenstva na Druhú svetovú vojnu, s cieľom  budovania mieru v mysliach ľudí, nielen prostredníctvom ekonomických a politických dohôd. Československo bolo jedným so zakladateľských štátov UNESCO, Slovenská republika sa stala riadnym členom UNESCO 9. februára 1993 ako nástupnícky štát ČSFR. Dnes sa organizácia venuje aj témam ako využitie umelej inteligencie a jej etické dopady v spoločnosti,  predchádzanie a boj proti extrémizmu a násiliu, či plnenie cieľov Agendy udržateľného rozvoja 2030.

UNESCO je jedinou medzinárodnou organizáciou v systéme OSN, ktorá funguje na duálnom princípe: pri organizácii pôsobia Stále delegácie jednotlivých krajín pri UNESCO a na národnej úrovni fungujú Národné komisie pre UNESCO, zodpovedné za implementáciu programov UNESCO v domácom prostredí. Slovenská komisia pre UNESCO je zložená z expertov zo všetkých oblastí, v ktorých UNESCO pôsobí, a jej koordináciu zabezpečuje Sekretariát Slovenskej komisie pre UNESCO, spadajúci pod Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. UNESCO ideály sa tak zavádzajú do praxe prostredníctvom všetkých relevantných rezortov a inštitúcií tak, aby bol prínos členstva v tejto organizácii citeľný vo všetkých kútoch Slovenska.                                                   

UNESCO však umožňuje a podporuje aj spoluprácu priamo s mestami a obcami.

Kreatívne mestá UNESCO

Príkladom je prestížna sieť Kreatívnych miest UNESCO. Tá združuje mestá, ktoré považujú kultúrny priemysel za kľúčový pre svoj rozvoj. Sieť mestám umožňuje spolupracovať s medzinárodnými partnermi pri príprave politík a programov podporujúcich kultúrny rozmach a samotný symbol UNESCO umocňuje záujem a návštevnosť kultúrnych podujatí v Kreatívnom meste.

Kreatívne mestá UNESCO sa profilujú v rámci niektorého zo siedmich kreatívnych odvetví: Remeselné umenie, Design, Film, Gastronómia, Literatúra, Mediálne umenie, alebo Hudba. Aktuálne je do siete Kreatívnych miest UNESCO zapísaných 246 miest z celého sveta. Slovensko je zastúpené Košicami, ktoré sú Kreatívnym mestom mediálneho umenia od roku 2018.

Viac informácií o sieti kreatívnych miest UNESCO : https://en.unesco.org/creative-cities/

Učiace sa mestá UNESCO

Druhou formou priamej spolupráce miest a obcí s UNESCO je zapojenie sa do siete Učiacich sa miest UNESCO. Sieť 173 miest zastrešuje UNESCO Inštitút pre celoživotné vzdelávanie a jej cieľom je združovať a podporovať mestá, ktoré kladú dôraz na rozmanité možnosti vzdelávania pre svojich obyvateľov. Učiace sa mesto podporuje neformálne vzdelávacie aktivity, vyučovanie na pracovisku, využíva moderné vzdelávacie pomôcky a podporuje vzdelávanie v rodinách a komunitách. Cieľom celoživotného a neformálneho vzdelávania je výchova k udržateľnému rozvoju, ekonomický a kultúrny rozvoj a sociálna inklúzia.

Viac informácií o Učiacich sa mestách na: https://uil.unesco.org/lifelong-learning/learning-cities

Aktuálne prebiehajú nominácie na nové Učiace sa mestá, výzva je otvorená do konca apríla. Viac informácií na: https://uil.unesco.org/lifelong-learning/learning-cities/join-unesco-global-network-learning-cities.

Pridružené školy UNESCO

Prioritou UNESCO je vzdelávanie a mládež a jedným zo spôsobov, ktorým organizácia propaguje svoje ideály, je aj sieť pridružených škôl UNESCO. Základné a stredné školy na Slovensku majú možnosť pridať sa do siete asociovaných škôl a prihlásiť sa tým k hodnotám demokracie, ľudských práv, tolerancie, inklúzie a rozvoja. V súčasnosti na Slovensku funguje 22 pridružených škôl UNESCO a ich činnosť koordinuje Informačné a dokumentačné stredisko v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Tieto školy majú prístup ku vzdelávacím materiálom UNESCO a k informačnému portálu, na ktorom školy z celého sveta zdieľajú svoje skúsenosti, online materiály a audiovizuálny obsah. Byť súčasťou tejto siete predstavuje príležitosť pre žiakov a učiteľov v slovenských obciach tvoriť súčasť globálnej komunity a obohatiť svoje osnovy a príležitosti.

Viac informácií : https://aspnet.unesco.org/en-us

Pridružené školy v SR: https://www.ulib.sk/sk/stredisko-unesco/spolupraca/pridruzene-skoly-unesco/

 

V prípade otázok o UNESCO programoch prosím neváhajte kontaktovať Slovenskú komisiu pre UNESCO: unesco@mzv.sk, web: http://www.unesco.sk/

Slovenská komisia pre UNESCO si Vás ďalej dovoľuje srdečne pozvať na Fórum partnerov UNESCO, ktoré je predbežne naplánované na 25.6.2020 v priestoroch MZVEZ SR v Bratislave. Pozvánka bude pre záujemcov zaslaná bližšie k termínu. Na Fóre partnerov budú mať zástupcovia miest a obcí možnosť do hĺbky sa oboznámiť s programami UNESCO a vypočuť si skúsenosti miest, ktoré s UNESCO spolupracujú.